а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комшија

мн. комшии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2001
сосед
Англиски: neighbor Турски: komşu Албански: fqi, komshi
Употреба: Разговорно
Примери:
Добри комшии си муабетат преку плот.