а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

комуна

мн. комуни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21577
1. Колектив на луѓе здружени во заедница врз принцип на заедничка сопственост и заеднички труд.
Англиски: community Албански: komunë
Примери:
Патријархална комуна.
2. Административно-територијална единица од градски или селски тип.
Англиски: municipality Албански: komunë
Употреба: Административен термин