а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

компјутеризиран

компјутеризирани
Вид збор: Придавка
Ранг: 22219
Управуван од компјутер.
Англиски: computerized
Примери:
Го слушам компјутеризираниот женски глас во слушалката.
Изведенки
1. компјутеризирано прил.
2. компјутеризираност ж.