а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

командува

командуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 9079
1. Издава команди, заповеда.
Англиски: command Албански: komandoj
Употреба: Воен термин
2. Врши командантска должност.
Англиски: command Албански: komandoj
Употреба: Воен термин
Примери:
Командува со бригада.
3. Наредува, заповеда некого.
Англиски: command Албански: komandoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Во бракот едниот командува, другиот слуша.
Изведенки
командување ср.
глаг. им.