а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колк

мн. колкови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2931
1. Коска меѓу карличната и бедрената коска.
Англиски: hip Албански: këllk, bel
Употреба: Анатомија
2. бедро
Албански: kërdhokull
Употреба: Анатомија