а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

количество

мн. количества
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3906
Својство на нештата да бидат определени, измерени по обем, големина, бројност.
Англиски: quantity Албански: sasi, kuantitet
Примери:
Донесоа големо количество вино.
Купи големо количество месо.