а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокори

кокорат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 32849
1. Гледа со широко отворени очи.
Англиски: stare Албански: ngulit sytë
Примери:
Во крчмата сите ги кокореа очите кога на две голтки празнеше оканица.
Кога ќе се појавеше таа, сите ги кокореа очите.
2. (се кокори) Гледа со широко отворени очи.
Англиски: gaze Албански: ngul sytë
Примери:
По цел час се кокори во тебе.
3. (се кокори) Се прави важен, се дуе.
Англиски: puff up Албански: fryhet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Една група се собрала и пеливаните се кокорат сред неа.
Кумата се кокореше пред сватовите.
Изведенки
кокорење ср.

глаг. им.