а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коефициент

мн. коефициенти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25566
1. Постојан множител пред променлива или непозната величина.
Англиски: coefficient Албански: koeficinet
Употреба: Математика
2. Величина што определува некакво својство на физичко тело или појава.
Англиски: coefficient Албански: koeficinet
Употреба: Физика
3. Степен на некакво својство.
Англиски: coefficient Албански: koeficinet
Примери:
Коефициент на интелигенција.