а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ковчест

ковчестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11285
Што има јаки, испакнати коски.
Англиски: bony
Примери:
ковчест човек
ковчести раце
ковчесто лице