а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ковне

ковнат; ковни, ковнете; ковнав, ковнаа; ковнал; ковнат; (ќе) ковнев, (ќе) ковнеа; (ќе) ковнел
Вид збор: Глагол, свршен
кове
Англиски: forge
Изведенки
ковнува несв.
ковнуваат