а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ковертира

ковертираат; ковертирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Стави, става во коверт (писмо, документ).
Англиски: envelop Албански: kovertoj, vë në zarf
Примери:
Го ковертира писмото и му го предаде на курирот.
2. Во шахот - запише потег при прекинување на играта.
Албански: kovertoj
Изведенки
ковертирање ср.
глаг. им.