а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ковач

мн. ковачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8274
Лице што со ковење изработува или поправа предмети од метал.
Англиски: smith Албански: farkëtar
Употреба: Економија
Изрази
Ковач на својата среќа - создавач, творец на својата среќа.
Изведенки
ковачки прид.
ковачкиот
Пример: ковачки мев