а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книжнина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Севкупното творештвото на еден народ во областа на литературата, писменоста.
Англиски: literature
Примери:
Македонска книжнина.
Народна книжнина.
Црковна книжнина.