а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кир

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14809
Најчесто како составен дел на лично име cо значење - господин, господар.
Англиски: Mister
Употреба: Архаизам
Примери:
Кир Јања, Кир Димо
Изведенки
кира ж.
(едн.)
госпоѓа, господарка