а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кириличен

кириличниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19817
Што се однесува на кирилица.
Англиски: cyrillic
Употреба: Лингвистика
Примери:
Доколку некој знак не е наведен под определена точка, тоа значи дека се предава со соодветниот кириличен еквивалент.