а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кираџија

мн. кираџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8557
1. Лице што врши превоз на стока и луѓе со кола, коњ.
Турски: kiracı Албански: qiraxhi
Употреба: Архаизам , Транспорт
Примери:
Ги немаше старите кираџии што донесуваа малечки порачки од градот.
2. Лице што зема стан под кирија, што живее под наем.
Англиски: tenant Турски: kiracı Албански: qiraxhi
Употреба: Економија
Примери:
Тој живееше кај него како кираџија.
Изведенки
кираџика ж.
мн. кираџики