а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кираџиство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
дејност на кираџија
Англиски: transportation
Примери:
Во тој период кираџиството во Македонија било значајна стопанска гранка и извор за егзистенција на голем број семејства.