а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кипри

(се) кипрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се дотерува, се гизди.
Англиски: adorn
Примери:
Цел ден се кипри пред огледалото.
Изведенки
кипрење ср.
глаг. им.