а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кипра

Вид збор: Придавка
За мома, невеста - убава, стројна, бујна.
Англиски: beautiful
Употреба: Народна поезија
Примери:
убава девојка, кипра