а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кипер

мн. кипери
Вид збор: Именка, машки род
1. Товарно возило (камион, вагон) со подвижна каросерија за истовар на стока.
Германски: Kipper Албански: kiper, vetshkarkues
Примери:
На местото имаше десетина кипери и неколку булдожери.
2. Механизам за вертикално отворање на врати, прозорци и сл.
Албански: kiper, hapje vertikale