а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кипарис

мн. кипариси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21041
Зимзелено дрво, што расте во јужните, топли краишта.
Латински: Cupressus sempervirens Англиски: cypress Албански: selvi, qiparis
Употреба: Ботаника