а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кинематографија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19950
1. Снимање на предмети во движење, настани и нивно прикажување на филмско платно.
Англиски: cinematography Албански: kinematografi
Употреба: Сцена
2. Филмска уметност, филмска индустрија.
Англиски: cinematography Албански: kinematografi
Употреба: Економија
3. Сите учесници во создавањето на филмот.
Англиски: cinematography Албански: kinematografi
Изведенки
кинематографски прид.
кинематографскиот