а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кентаур

мн. кентаури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24720
1. Кај старите Грци - митолошко суштество што има човечки лик и тело на коњ.
Англиски: centaur Албански: kentaur
Употреба: Митологија
2. (Кентаур) Во астрономијата - соѕвездие во јужната хемисфера.
Англиски: centaur Албански: kentaur në astronomi
Употреба: Астрономија