а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кваси

квасат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19850
1. Става квас, маја во пресно млеко; потквасува, поткиселува.
Албански: zë, tharmoj
2. Мокри, влажи, наквасува.
Англиски: soak Албански: lagë
Примери:
Снегот му ги квасеше нозете.
3. (се кваси)
Англиски: soak Албански: laget, qullet
Примери:
Детето се кваси во вирчињата останати од дождот.
Изведенки
квасење ср.
глаг. им.