а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квантум

(едн.) квантумот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27933
количина, бројност, големина, опсег
Англиски: quantity
Примери:
Со тестовите може мошне сигурно да се испитува квантумот на знаењата кај учениците.