а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квантитет

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14184
1. Количина, бројност, големина во физичка смисла.
Англиски: quantity Албански: kuantitet
Примери:
Списанието постојано се подобрува и по својот квалитет и по својот квантитет.
2. Во науката за јазикот - должина на слогот во зборот.
Албански: kuantitet
Употреба: Лингвистика