а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

квалитет

мн. квалитети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2638
својство, особина, вредност, позитивно својство
Англиски: quality Албански: kualitet
Примери:
По живците ми гази: квалитетот на виното зависи од јадењето, вели, без јадење не се одредува неговата вредност.
зголемување на квантитетот на сметка на квалитетот