а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кањон

мн. кањони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21032
1. Тесна и длабока речна долина, cо високи и стрмни карпести страни.
Англиски: canyon Албански: kanion
Употреба: Географија
Примери:
Непристапно е над стрмната страна на кањонот.
2. Премин меѓу карпи во висорамнина.
Англиски: canyon Албански: kanion
Употреба: Географија