а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кања

мн. кањи
Вид збор: Именка, женски род
Птица, вид орел стрвојад, живее во Египет а кај нас доаѓа во летните месеци.
Латински: Neophron percnopterus Англиски: Egyptian Vulture
Употреба: Зоологија