а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кашка

кашкаат; кашкал; кашкан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 32534
1. Валка обично со кал.
Англиски: soil Албански: fëlliq me baltë
Примери:
Секогаш ги кашкаше панталоните кога врне дожд.
2. (се кашка) се валка
Англиски: stain Албански: njollos
Примери:
Многу се кашкаше, ајде сега во када!
3. (се кашка) Шлапка во кал, се брчка во вода.
Англиски: dabble Албански: llapashitet
Примери:
Пред влезот имаше куп деца што се кашкаа во вирот.
Изведенки
кашкање ср.
глаг. им.