а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кафуле

мн. кафулиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5974
Мал локал каде што може да се пие.
Англиски: coffee bar
Употреба: Гастрономија
Примери:
Младите не треба да бидат препуштени на кафеаните и кафулињата.