а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кафеана

мн. кафеани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1808
Локал каде што се пие и се јаде.
Англиски: tavern Турски: kahvehane Албански: tavern, kafene
Употреба: Гастрономија , Туризам
Примери:
Напладне кафеаната вриеше од шарен свет.
Изведенки
1. кафеанче ср.
мн. кафеанчиња
дем.
2. кафеански прид.
кафеанска
Пример: кафеанска пејачка