а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каурин

мн. каури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12439
Во Турското Царство секој поданик што не е од муслиманска вера.
Англиски: infidel Турски: gâvur
Употреба: Историја
Примери:
Ги покани на визита, на по една ракија, по едно кафе; денот им е на каурите.
Изведенки
1. каурка ж.
мн. каурки
2. каурски прид.
каурскиот
Пример: каурска вера