а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

катанец

мн. катанци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10279
Bид брава, подвижна метална направа за заклучување врата која од надвор се става на вратата, брава за надворешно заклучување.
Англиски: lock
Примери:
На железните алки од вратата висеше 'рѓосан катанец.
Изрази
Има катанец на уста - не му е дозволено да зборува.
Изведенки
1. катанче ср.
мн. катанчиња
дем.
2. катанчиште ср.
мн. катанчишта
аугм.