а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

карст

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49910
Варовит предел, испресечен со вдлабнатини, пештери, вдлабнатини настанати под дејство на атмосферски води.
Англиски: karst Германски: Karst
Употреба: Географија
Примери:
Местото беше опкружено со карст.