а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каранфил

мн. каранфили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8408
Диво или градинарско цвеќе со мирисливи, тркалезни цветови со многу цветни ливчиња во различни бои.
Латински: Dianthus caryophyllus Англиски: carnation Турски: karanfil Албански: karafil
Употреба: Ботаника
Примери:
Отиде до бавчичето да ги навади каранфилите.
Изрази
Див каранфил - вид каранфил што расте слободно во природа и цвета цело лето (Dianthus caryophyllus).