а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

караница

мн. караници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6701
кавга, расправија
Англиски: quarrel
Примери:
Природно е за луѓе што се под ист покрив да не можат без караница.
Од горниот дел на селото допре караница.