а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

караманка

мн. караманки
Вид збор: Именка, женски род
Вид круша што кај нас е пренесена од Турција.
Англиски: pear Албански: lojj dardhe, karamane
Употреба: Ботаника
Изрази
Крушки караманки - ништо.