а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каракул

мн. каракули
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41620
Вид овца со црно, виткано влакно; скапоцено црно, јагнешко крзно; астраган.
Употреба: Зоологија
Изведенки
каракулски прид.
каракулскиот
Пример: Каракулска раса. Каракулска овца. Каракулско крзно.