а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капан

мн. капани
Вид збор: Именка, машки род
1. Направа за ловење на глувци, птици и други животни.
Англиски: trap Турски: kapan Албански: kurth
Примери:
Клепаш како врапче во капан фатено!
2. замка, клопка, стапица
Англиски: trap Турски: kapan Албански: kurth
Употреба: Преносно значење
Примери:
Размислувајќи, се фатив во капан: почнав да им заблазнувам на некои луѓе.
Никогаш во животот и не помислувал дека ќе се најде во ваков капан.
3. Кантар со тасови.
Англиски: scale Албански: peshore, kantar