а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капандура

мн. капандури
Вид збор: Именка, женски род
Мал прозорец или отвор на покрив од зграда, куќа.
Англиски: skylight
Употреба: Архаизам , Архитектура и градба
Примери:
Низ капандурата излезе на покривот.