а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капама

мн. капами
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 56726
Вид вариво, обично од јагнешко месо, cо зеленчук и зачини.
Турски: kapama Албански: kapama
Употреба: Гастрономија