а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капалка

мн. капалки
Вид збор: Именка, женски род
Направа за броење капки, обично од течен лек што се дозира во капки.
Употреба: Медицина
Примери:
Cо капалката му капна по една капка во очите.