а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капалиште

мн. капалишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 36065
Место во природа (на река, езеро, море) каде што се капе.
Англиски: bathing beach
Употреба: Туризам
Примери:
Од капалиштето допираше весела детска смеа.
Таму, по дебелите сенки низ ливадите и природните капалишта на реките, можеше да го истера училишниот распуст.