а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капавица

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14514
1. Место од каде што капе вода дождовница од стреите.
Албански: brrakash, ujë shiu
Примери:
Мало клопче лежеше во калта под капавицата од стреите.
2. Водата што се слева од покривот при дожд, дождовница.
Албански: ujë shiu
Примери:
Жените почнаа да ги местат котлите и ведрата под стреите за да собираат капавица.
Кога застанав пред дворната порта, го видов малиот што седеше во капавицата и си играше со своите опинчиња.
3. капење
Англиски: dripping Албански: lamje
4. Човек што е многу настојчив да го добие тоа што го сака, здодевен човек.
Англиски: bore Албански: i mërzitshëm
Употреба: Преносно значење