а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канче

мн. канчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13498
1. кана
Англиски: can Албански: kanaçe
Употреба: Деминутив
Примери:
Побара вино, му тутнаа в рака канче козјо млеко.
2. Мал метален сад за храна.
Англиски: bowl Албански: sahan
Примери:
Со канчиња в рака чекавме на ред за чорба.