а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канцона

мн. канцони
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30116
1. Кратка лирcка песна.
Англиски: song Албански: këngë, kanconë
Употреба: Музика и танц
2. Вид вокална композиција; забавна, обично италијанска, мелодија, песна.
Албански: kanconë
Употреба: Музика и танц
Примери:
Репертоарот го сочинуваат шансони и канцони.