а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кантон

мн. кантони
Вид збор: Именка, машки род
1. Автономна административно-територијална единица, сојузна држава во состав на Швајцарија.
Англиски: canton Албански: kanton
Употреба: Географија
2. Мала административно-територијална единица, околија.
Англиски: canton Албански: kanton
Употреба: Административен термин
Примери:
Се сметаше дека државата треба да се подели на кантони.