а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кантарка

мн. кантарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38854
Вид круша со крупен плод.
Англиски: pear Албански: dardhë e madhe
Употреба: Ботаника , Гастрономија