а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камп

мн. кампови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8867
1. Војнички логор.
Англиски: camp Албански: kamp ushtarak
Употреба: Воен термин
2. Уредено место cо шатори или мали, дрвени куќички за сместување и одмор на туристи.
Англиски: camping site Албански: kamp
Употреба: Туризам
Примери:
Ова година летуваше во камп.